Elektromos fűtés – gazdaságosabb, mint hinné!
Sokan tartanak az elektromos fűtési rendszer kiépítésétől, mondván: sokba kerül. Pedig, ha a fűtési rendszert szakember tervezi és valósítja meg, akkor ez jóval gazdaságosabb, mint a gáz- vagy a hagyományos fűtési módozatok bármelyike.
Mire figyeljen, ha elektromos fűtés kiépítését tervezi?
Infrapanel. Mire jó?
Sok helyen találkozhatunk infrapanel hirdetésekkel. Az infrapanel egy általában 16-20 mm vastagságú, sugárzó előlapú panel, amely minél nagyobb, annál nagyobb teljesítmény eladására képes. Általában a plafonra szerelik, hőjét a lakótér felé irányítva adja le.
Működése során a panelben elektromágneses sugárzás jön létre, amely lényegében egy nagy hatékonyságú hősugárzónak felel meg. Komfortos, esztétikus helytakarékos megoldásnak tekinthetők, mivel nem a köztes levegőt fűti, hanem közvetlenül az előtte elhelyezett tárgyakra hat, ám azért az infrapaneleknek is van hátránya.
Így például nincs hőtartási képessége, ezért csak addig biztosít meleget, amíg áramot kap. A hőtárolási képesség viszont elengedhetetlen tulajdonság, éjszakai áramról (vezérelt áram) való működtetés esetén. Az éjszakai vezérelt áram nagyjából fele annyiba kerül, mint a nappali. Ezért szükséges az elektromos fűtési rendszereket éjszakai áramról működtetni.
Az ELMŰ csak fix bekötött készülékekre ad engedélyt éjszakai vezérelt áramról való működtetésre, a másik kritérium, hogy a készülék működéséhez ne kelljen folyamatos áramellátás. Ez a magyarázata annak, miért olcsóbb az éjszakai vezérelt áram, mert az ELMÜ-nek szimmetrikus (kiszámítható), folyamatos terhelést ad.
Amennyiben Önnél még nincs kialakítva az éjszakai vezérelt mérés, ezt is megrendelheti nálunk, ELMÜ-s ügyintézés keretében.
Elektromos padló- és falfűtés: a láthatatlan kényelem
Az elektromos padló- és falfűtés az egyik leghatékonyabb fűtési módszer, lévén ennél a fűtési módnál gyakorlatilag nincsen hőveszteség. A villamos energia ebben az esetben 100 százalékban hőenergiává alakul, a hőt a padló ill. a fal vezeti, tárolja. Ehhez azonban képzett burkoló szakemberekre és magas fokú technikai színvonalra van (a hőtágulás figyelembe vételére, a vezérlő termosztát szakszerű elhelyezésére stb.) szükség, ezért jellemzően az ilyen munkát vállaló villanyszerelők – mint ahogy mi is – kizárólag saját burkoló céggel vállalják a munkát.
Hőtárolós kályhák – két emberöltőre tervezve
Hosszú évek tapasztalata mondatja azt velünk: a hőtár kályhánál gazdaságosabb, jobb elektromos fűtés nem létezik. A régi magyar Elekthermax típusú hőtárolós kályha kincset ér, a mai napig javítható, alkatrész is beszerezhető hozzá.
Működése során a benne lévő samott téglákat az éjszakai áram (vezérelt áram) fűti fel, a betárolt hőt pedig egy nappali áramról működő ventilátor segítségével juttatja a helyiségbe, egyenletes hőmérsékletet biztosítva. Hatásfoka 100 %, hővesztesége nulla. Nem távozik kéményen keresztül semmilyen hő, igaz, ez minden elektromos fűtési rendszerről elmondható.
Kombinált elektromos fűtési rendszer – igényeikhez igazítva
Kombinált fűtésnek azt nevezzük, ha egy háztartásban több fajta fűtési megoldás is megtalálható. A nappaliban mondjuk egy elektromos cserépkályha, hőtartási funkcióval, a fürdőben, egy nappali áramról működtetett hősugárzó, vagy infrapanel, a konyhában esetleg egy kisebb hőtárolós kályha adja a meleget, a közlekedőkben pedig elektromos padlófűtés. Ezekkel a megoldásokkal szelektívvé válik a hőelosztás és szabályozhatóbbá tehető a villamos energiafogyasztás valamint az egyes lakóhelyiségek hőmérséklete.